Folklor

Svugdje u svijetu, u svim kulturama, ljudi imaju neke društvene norme, običaje, jezik, materijalna dobra i neki prihvaćeni način zadovoljavanja svojih potreba. Norme i način ponašanja nalazimo u kraju u kojem živimo, u svojem narodu, u svojoj kulturi.

Na žalost, mnogo smo se puta mogli uvjeriti da su ljudi zaboravljali stare običaje i navike svojeg kraja i prihvaćali sve što je tuđe i novo, misleći da je ujedno i bolje od njihova. U našem vrtiću nije tako. Mi znamo da narodni ples predstavlja jedan od najboljih načina upoznavanja djece s tradicijom i uvođenje u plesnu kulturu.

Narodni ples potiče, upotpunjuje i oplemenjuje dječje stvaralačke potencijale i razvija kod djece tolerantnost, međusobno poštovanje i susretljivost, što su vrijedne vrline u današnjoj otuđenosti djece. Upravo zato je naš vrtić mjesto gdje se formira ispravan i pozitivan stav prema nasljeđu jer je to pravi put u očuvanju kulturnog identiteta i nacionalne pripadnosti.

U našoj folklornoj skupini pjeva i pleše 27 djece u dobi od 5-7 godina. Djeca kontinuirano rade jednom tjedno i vesele se nastupima gdje pokazuju svoje plesno i pjevačko umijeće.