FESTIVAL ZNANOSTI U DJEČJEM VRTIĆU BJELOVAR

FESTIVAL ZNANOSTI U DJEČJEM VRTIĆU BJELOVAR

Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informacije o aktivnostima i rezultatima na području znanosti. Ove godine održao se pod zajedničkom temom “Mreža“.
U sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti u Dječjem vrtiću Bjelovar održana je zanimljiva i edukativna radionica pod nazivom „Paukovo tkanje“, namijenjena djeci predškolskog i ranog školskog uzrasta. Cilj radionice bio je upoznati djecu s nevjerojatnim svijetom pauka i njihovih mreža. Putem iskustvenog učenja, igre i promatranja cilj je bio potaknuti djecu na razmišljanje, istraživanje, timski rad i promicanje znanstvene pismenosti među najmlađima. Radionicu su osmislile i provele: Melita Cazin, stručna suradnica psihologinja; Vlatka Kušec, odgojiteljica; Anita Prebježić, odgojiteljica; Anita Pleskalt, odgojiteljica mentor.

Radionica je započela igrom asocijacija, u kojoj su djeca rješavala zagonetna pitanja vezana uz pauke, a svaki točan odgovor otkrivao je dio slike pauka. Na ovaj zabavan način djeca su spontano ušla u svijet paučnjaka, skupine životinja kojoj pripadaju svi pauci. Uz razgovor i prezentaciju, djeca su upoznala raznolikost pauka – od malih, gotovo neprimjetnih vrsta do velikih i poznatih kao što su tarantula i crna udovica. Iako se razlikuju po veličini, boji i načinu života, svi pauci dijele jednu fascinantnu sposobnost – izgradnju mreže. Poseban fokus radionice bio je na paukove mreže: djeca su istraživačkim aktivnostima otkrivala kako nastaje mreža, od čega je napravljena, čemu služi i kako pauk uspijeva hodati po vlastitoj mreži bez da se na nju zalijepi. Saznali su da je paučina jedan od najčvršćih bioloških materijala poznatih čovjeku te da je paukova svila istovremeno lagana, elastična i iznimno snažna. Nakon uvodnih aktivnosti, djeca su krenula u potragu za pravim paukovim mrežama u dvorištu vrtića. Uz pomoć voditeljica radionice, paukove mreže su pronašli, pažljivo označili, a potom ulovili i pripremili za promatranje. Prava čarolija dogodila se kad su djeca mrežu promatrala pod optičkim i digitalnim mikroskopom – oduševljenje je bilo veliko kad su ugledali tanke, pravilne niti i strukture koje inače nisu vidljive golim okom. Nadalje, djeca su u terariju opažala i pregledavala prazne košuljice koje pauci ostavljaju nakon presvlačenja. Tako su stekli spoznaje o njihovom tijelu, broju nogu, očima i čulima te raznim oblicima prilagodbe. U kreativnom dijelu radionice, djeca su od grančica i vunenih niti izrađivala vlastite modele paukovih mreža, istražujući uzorke koje su naučila i razvijajući finu motoriku. Igra i učenje isprepleli su se i kroz aktivnosti koje su obuhvatile mimikriju, tj. sposobnost pauka da se prilagode okolini radi zaštite ili lova. Na kraju radionice održan je zabavni kviz znanja u kojem su djeca ponovila sve što su tijekom dana naučila – o vrstama pauka, njihovim mrežama, ulozi u prirodi i zanimljivostima iz njihovog života.

Radionica „Paukovo tkanje“ ponudila je djeci jedinstveno iskustvo povezivanja znanosti, promatranja prirode i vlastitog stvaralaštva. Kroz brojne aktivnosti djeca su stekla ne samo nova znanja, već i poštovanje prema prirodi i njezinim neobičnim, ali važnim stanovnicima – paukovima. Radionica je još jednom pokazala koliko su djeca spremna učiti kada im se znanost predstavi na kreativan i interaktivan način.

Tekst pripremila Anita Pleskalt, odgojiteljica mentor

Podijeli s prijateljima!

Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti