Voštane boje

Djeca vole crtati voštanim bojicama, jer su jarke, masne i dobro prijanjaju na sve vrste papira. Voštanim bojama možemo na papiru izvoditi prave čarolije. Tanke crte crtaju se rubovima voštanih boja. Zašiljena voštana boja ostavlja malo deblje tragove. Najdeblje crte napraviti ćemo tako da nezašiljenu voštanu boju vučemo po papiru. Želimo li obojiti veću površinu možemo oguliti papirnatu ovojnicu, polegnuti boju na papir i ravnomjerno je vuči po papiru.

Voštanim bojama možemo crtati razne crteže, obojiti neku zanimljivu bojanku, ali i napraviti prava mala umjetnička djela (u kombinaciji sa drugim pomagalima i slikarskim materijalima). Crteže s voštanim bojama možemo oslikati akvarelom. Obzirom da voštane i vodene boje ne podnose miješanje ako crtež napravljen voštanim bojama prebojimo vodenim (akvarel) bojama one će se na papiru vidjeti samo ondje gdje nema ni malo voštane boje.

Ove likovne tehnike djeca mogu sama izvoditi – ipak vodite računa da voštane boje ne ostavljate maloj djeci bez nadzora roditelja, jer bi njihova kreativnost mogla doći do izražaja na zidu, tepihu ili tapeciranom namještaju. Imajte na umu da se sa takvih površina jako teško čiste.

Crteže voštanim bojama možemo pomoću glačala preslikati na neku drugu podlogu, npr drugi papir, papirnati ubrus, tkaninu. Za otisak je potrebno vruće glačalo pa neka ovaj dio posla obave roditelji.

Za kraj donosimo priču koja Vam može poslužiti kao poticaj za crtanje voštanim bojama ili bojanje uskršnjih jaja (naš prijedlog: skuhajte jaja i još mlaka, osušena od vode, zajedno sa svojom djecom obojite voštanim bojama).

”MALA ŠARENA KOKA”

Živjeli bakica i djedica koji su imali jednu šarenu koku. Oni su tu svoju koku jako, jako voljeli. A zašto? Zato što im je svaki dan snesla jedno jaje. Baka je jaja pekla, kuhala, pravila kolače i palačinke…

Jednoga dana koka je snijela jaje. Ali ne obično, već pravo zlatno jaje!

Htjela bakica vidjeti što ima u jajetu. Uzela bakica žlicu pa udri žlicom po jajetu! Ne može ga razbiti. Uzela bakica jaje pa udri jajetom po stolu! Ne može ga razbiti.

Htio djedica znati što ima u jajetu. Uzeo djedica jaje pa udri jajetom po stolu! Ne može ga razbiti. Uzeo djedica kamen pa udri kamenom po jajetu! Ne može ga razbiti.

Stavio djedica jaje na sred stola i zajedno sa bakom otišao van za poslom. Dok su bakica i djedica na dvorištu hranili koke, tu se našao jedan mali sivi miš. Mišić pretrčao preko stola, zapeo repićem o jaje, jaje se skotrljalo, palo i razbilo se!

Plače bakica. Plače djedica. A kaže njima njihova šarena kokica:

”Ma ne plači bakice, ma ne plači djedice!

Ma ne plači bakice, ma ne plači djedice!

Snesti ću ja vama novo jaje, ali ne zlatno, već pravo, za pojesti!”

Pripremila: Snježana Aušperger